युक्रेनी रक्षामन्त्रीबाट बर्खास्त

लोकप्रिय

कीएभ । रूससँगको युद्ध १९ औँ महीनामा प्रवेश गरिरहँदा युक्रेनका राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले युद्धकालका ओलेक्सी रेजनिकोभलाई पदबाट बर्खास्त गर्दै रूस्टेम उमरोभलाई देशको नयाँ रक्षामन्त्रीका रूपमा मनोनित गर्नुभएको छ ।

सन् २०२२ को फेब्रुअरी २४ मा रुस–युक्रेन युद्ध सुरु भएदेखि नै युक्रेनका लागि रेजनिकोभ एक चर्चित व्यक्तित्व बन्नुभएको थियो ।

यो अवधिमा रूस–युक्रेन युद्धले धेरै मानिसको ज्यान लिइसकेको छ र अहिले पनि दुई देशबीच युद्ध जारी छ । जेलेन्स्कीले युक्रेनका पूर्व ‘पिपल्स डेपुटी’ रूस्टेम उमरोभलाई नयाँ रक्षामन्त्रीमा मनोनित गरेको आफ्नो सामाजिक सञ्जाल अकाउन्ट एक्समा पोस्ट गरेको भिडियोमा उल्लेख गरिएको छ ।

“अब रुस्तम उमरोभले मन्त्रालयको नेतृत्व गर्नुपर्छ । युक्रेनको भर्खोवना राडा (विधायिका) ले यी व्यक्तिलाई राम्रोसँग चिनेको छ, र उमरोभलाई कुनै थप परिचयको आवश्यकता छैन,” जेलेन्स्कीले भन्नुभएको छ । “म आशा गर्दछु संसदले यस उम्मेदवारलाई समर्थन गर्नेछ,” उहाँले भन्नुभयो ।

यसअघि युक्रेनका राष्ट्रपतिले जेलेन्स्कीले रक्षामन्त्री ओलेक्सी रेजनिकोभलाई बर्खास्त गरेको जानकारी गराउँदै भिडियोमा भन्नुभएको छ, “मैले युक्रेनको रक्षामन्त्रीलाई हटाउने निर्णय गरेको छु । रेजनिकोभले ५५० दिनभन्दा बढीको पूर्ण युद्ध भोग्नुभएको छ । मन्त्रालयलाई नयाँ दृष्टिकोण र सेना र समाज दुवैसँग अन्तरक्रियाको अन्य ढाँचाको आवश्यकता छ ।”

सीएनएनका अनुसार युक्रेनको रक्षा मन्त्रालय धेरै भ्रष्टाचार घोटालामा मुछिँदा पनि रेजनिकोभलाई कुनै पनि घटनामा मुछिएको छैन, तर यी स्क्यान्डलहरूले उहाँलाई अझै पनि सङ्घद्वारा क्षति पु¥्याएको देखिएको छ ।

जेलेन्स्कीले युक्रेनको सरकारमा व्याप्त भ्रष्टाचारलाई जरैदेखि उखेलेर फ्याँक्नु नेटो र युरोपियन युनियनमा लामो समयदेखि प्रतिक्षित सदस्यता प्राप्त गर्ने कीएभको सम्भावनाका लागि महत्वपूर्ण रहेको बताउनुभएको छ । युक्रेनका राष्ट्रपतिले आफ्नो चुनावी अभियानमा आन्तरिक कलहलाई मुख्य मुद्दा बनाउनुभउको छ ।

सीएनएनका अनुसार शनिबार युक्रेनका सबैभन्दा शक्तिशाली कुलीन वर्ग र जेलेन्स्कीका एक प्रमुख समर्थक इहोर कोलोमोइस्कीलाई ठगी अनुसन्धानको क्रममा पक्राउ गरिएको थियो । कीएभको एक अदालतले कोलोमोइस्कीलाई ६० दिनको पूर्व–परीक्षण हिरासतमा राख्न आदेश दिएको छ ।

यसैबीच, अधिकारीहरूले उहाँविरुद्ध ठगीको आरोपको अनुसन्धान गरिरहेका छन् । सबैभन्दा शक्तिशाली कुलीन वर्गमध्ये एक, कोलोमोइस्कीको सञ्चार र बैङ्किंग व्यवसायले उहाँलाई युक्रेनको सबैभन्दा धनी व्यक्तिहरूमध्ये एक बनाएको छ ।एएफपी

ताजा समाचार

Related Articles